طراحی انواع سایت – طراحی اپلیکیشن اندروید و آیفون

 با رهجونت همراه ما باشید…

طراحی وب به مهارت ساخت و راه‌اندازی صفحات وب گفته می‌شود
تیم برنرز لی،مخترع وب ، با برپایی یک سایت وب در اوت ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین سازنده ی وب در تاریخ نگاشت . او در نخستین وب سایتش،از اَبَرمتن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده کرده بود.درآغاز،وب سایتهاباکُدهای ساده HTML نوشته می‌شدند،گونه‌ای از زبان نشانه‌ گذاری که ساختار ساده‌ای به وب گاه‌ ها می‌داد،شامل ÷لسرتیتر و پاراگراف،و توانایی پیونددادن به آدرسهای دیگرازطریق ابرپیوند. در مقایسه با روش‌ های دیگر، این راه تازه و متفاوتی بود که کاربران به سادگی می‌توانستندبایک مرورگر، صفحه‌های پیوند خورده را باز کنند.با پیشرفت وب وهنرطراحی آن،زبان کُدنویسی اش،اَبَرمتن یا اچ تی ام ال پیچیده‌تر و پرانعطاف تر شد.ابزاری مانند جدول‌ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده‌ای بودند ، بزودی مورد استفاده نادرست ،
برای چیدمان‌ های پنهان در صفحه‌ های وب قرار گرفتند. با پیدایش الگوهای آبشاری وب یا «CSS»، روش نادرست طراحی با جدول‌ های پنهان در صفحه از گردونه خارج،وبجای آن استفاده مناسب اززبان کمکی «CSS» جایگزین شد.فناوری‌های یکپارچه سازی پایگاه داده (Database)،مانند زبان‌های کُدنویسی سمت سرور (Server-Side Scripting) مانندCGI، PHP، ASP. NET، ASP، JSP و ColdFusion، و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها (CSS)، ساختار وب سایت‌ها را باز هم تغییر داده و آنرا پیشرفته تر کرده‌اند.همچنین با آمدن نگاره‌های جاندار و فناوری‌های پویانمایی به صفحه‌ها، مانند فلَش (Flash)، چهره وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی‌های تازه به سازندگان رسانه و طراح‌های وب داده شد.

انواع روش های طراحی وب سایت ، کدام ها هستند ؟
سایتهای اینترنتی از لحاظ روش طراحی ، به دو دسته طراحی سایت استاتیک و طراحی سایت داینامیک تقسیم بندی می شوند.طراحی سایت استاتیک به معنای طراحی سایت به شکلی است که بعدها اطلاعات سایت،توسط خودمدیرقابل تغییر نباشد.در واقع،در اینگونه از وب سایت ها،هرگونه تغییر،وابسته به شرکت طراح می باشد،اما در سایتهای داینامیک،تغییرات توسط مدیر سایت و بدون نیاز به داشتن دانش عمیق فنی انجام پذیر است. کلا طراحی سایت های استاتیک،منسوخ شده وهم اکنون تنها برای سایتهایی استفاده می شود که بعدها اطلاعات آن هیچ تغییری نخواهدکرد،به عنوان نمونه سایت مربوط به یک فیلم سینمایی،بعدهانیازی به تغییراطلاعات نداشته ومی توان به شیوه استاتیک طراحی کرد.درکل طراحی سایت استاتیک،هیچ برتری محسوسی بر طراحی سایت دینامیک ندارد.سابق بر این،می توان قیمت ارزان سایتهای استاتیک را دلیل ارجحیت آن بر سایتهای داینامیک دانست ولی با بروز و ظهور سیستم های مدیریت محتوا ، این خصیصه یا برتری سایت های استاتیک نیز از میان رفت.

پرتال‌ها (Portal):
پرتال‌ها سایت‌های پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می‌کنند به عبارت دیگر مجموع چند سایت پویا که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند را می‌توان پرتال نامید. به عنوان مثال پرتال خبری می‌تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و … را در اختیار مدیران آن قرار دهد.
تمام ویژگی‌های یک سایت پویا می‌تواند در یک پرتال نیز صدق کند.
نکته: معمولاً پرتال‌ها توسط سازمانها، گروه‌ها و شرکت‌ها خریداری می‌شوند. به دلیل نیاز به بروز رسانی بخش‌های مختلف اداره آنها توسط یک فرد بسیار مشکل است مگر آنکه به چشم یک کار حداقل پاره وقت به آن نگاه شود.

سایت‌های متحرک استاتیک و نیمه داینامیک (Static and Dynamic Flash Website):
سایت‌های فلش یا متحرک دو نوع استاتیک و نیمه داینامیک هستند و توسط نرم‌افزارهای خاصی ایجاد می‌شوند در برخی موارد از XML یا Action Script برای ایجاد قابلیت‌های تغییر یا هوشمندی در این سایت‌ها بهره گرفته می‌شود.
به طور کلی سایتهای فلش ثابت (استاتیک) غیرقابل تغییر می‌باشند و مانند سایتهای ثابت یکبار توسط طراح ایجاد می‌شوند و برای تغییر آن نیاز است تا افراد به صورت حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای از دانش طراحی فلش برخوردار باشند.
اما سایت‌های فلش نیمه داینامیک یا نیمه پویا مانند سایت‌های پویا عمل می‌کند و قابل تغییر هستند اما تغییر در آن‌ها به سادگی سایت‌های پویا نیست و وسعت ایجاد تغییرات نیز بسیار محدودتر است.
از مزیتهای وب سایتهای فلش جذابیت آنهاست. گرافیک زیبا و انیمیشن‌های جذاب. اما از معایب عمده آن‌ها می‌توان به عدم خوانده شدن اطلاعات موجود در آنها توسط رباتهای جستجوگر و عمدتاً سرعت بسیار پایین بارگذاری اشاره کرد.
نکته: سایت‌های فلش برای افراد و گروه‌ها یا شرکت‌ها و سازمانهایی مناسب است که نیاز به تبلیغات ندارند و عموم کاربران با آنها آشنا هستند مانند خوانندگان، سیاست مداران، بازیگران و گروه‌های موسیقی، هتلهای معروف، مکانهای توریستی.

سایت‌های مجهز به سیستم مدیریت محتوا (Content Management Systems):
سایت‌های مجهز به سیستم مدیریت محتوا که در اصطلاح به CMS که مخفف Content Management System است مشهورند، وبسایت‌هایی از نوع پرتال‌ها یا سایت‌های پویا هستند که برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه‌ای و یا شرکتهای طراحی حرفه‌ای ایجاد می‌شوند.

تمام مزایا و معایب مربوط به سایتهای پویا در مورد سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا صدق می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که سایتهای پویا و پرتالها نیز مجهز به سیستم مدیریت محتوا هستند اما آنچه که در CMSها متفاوت است طراحی آنها و سیستمهای مدیریت محتوای آنها برای مصارف خاص است.

از مزایای سیستمهای مدیریت محتوا نسبت به سایر سایتهای داینامیک می‌توان به آماده بودن و جامع بودن آنها اشاره کرد. از این رو اغلب اینگونه از سایتها در کمتر از ۳ روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.
طراحی سایت‌های CMS مانند یک خط تولید محصول است واز آنجا که طراح باید نمونه‌های محدودی رابه صورت انبوه تولید کندسعی دررعایت تمام اصول امنیتی،گرافیکی، موارد مربوط به رنکینگ و امتیاز موتورهای جستجو و سایر موارد مؤثر می‌کند.
با توجه به مزیت‌های آنها به تمامی افراد، سازمان‌ها و شرکتهایی که شرایط داشتن سایت‌های داینامیک را دارند توصیه می‌شود تا ابتدا به دنبال سیستم‌های مدیریت محتوای مخصوص به کار خود بگردند و در صورتی که پیدا نشد به طراحی سایت‌های پویا روی بیاورند.

انواع وب سایت های استاتیک ، کدامند ؟
سایت های اینترنتی استاتیک به لحاظ فنی و طریقه اجرا به دو دسته تقسیم بندی می شوند ، یکی طراحی سایت های HTML و دیگری طراحی وب سایت های فول فلش. در سایت های اچ تی ام ال ، تمامی آبجکت ها بر بستر فایل های HTML انجام می شوند و در واقع ، همانند فایل های مایکروسافت وورد ، طراح سایت استاتیک ، فایل های اچ تی ام ال سایت را ، تک تک طراحی و بر روی سرور بارگذاری خواهد نمود. اما در شیوه طراحی سایت استاتیک به روش فول فلش ، داستان متفاوت است ، در این شیوه ، یک گرافیست مسلط به فلش ، سایت شما را با جلوه های بصری زیبا طراحی و پیاده سازی می کند به شکلی که تمامی آبجکت ها در قالب فایل فلش لود می شود.

محاسبه آنلاین هزینه طراحی		


اگر نیاز به پشتیبانی دارید همین حالا با ما تماس بگیرید . تیم پشتیبانی رهجو نت بصورت 24 ساعته در خدمت شماست...