برنامه بازاریابی

بازاریابی

طرح یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan) چیست؟

طرح یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan) یک برنامه جامع (کمپین) تبلیغاتی است که به نحوه اجرای استراتژی بازاریابی شرکت کمک می کند.

در یک سازمان یا واحد کسب و کار و یا سطح محصول (مانند: خط تولید محصول)، برنامه بازاریابی به تغییر مفهوم یک محصول یا خدمت، شناخت بهتر نیازهای جامعه مشتریان هدف، دستیابی به انتظارات فروش شرکت، سهم بازار و … کمک می کند.
یک طرح بازاریابی به دقت عنوان می کند که شرکت جهت عرضه محصولات و پشتیبانی از محصولات قدیمی، چه کارهایی انجام خواهد داد، این برنامه به نحوی تعیین کننده مسیر راه و جزئیات اجرایی، بازاریابی سازمان است.

برنامه بازاریابی، زمان بندی فروش و فعالیت های ترویجی، سیاست قیمت گذاری و تلاش های مربوط به توزیع کالا (Place) را نشان می دهد. چگونگی کنترل فرآیندها و همچنین اندازه گیری نتایج، قسمتی از برنامه است. با برنامه های بازاریابی به طور محرمانه رفتار می شود، تا هیچ رقیبی از جزئیات آن ها استفاده نکند!

هر برنامه بازاریابی شامل سه بخش اصلی است:

اهداف  بازاریابی (Marketing Goals): پس از تجزيه و تحليل وضعيت کنونی سازمان، رقبا و شرایط بازار مي‌توان نسبت به تعيين اهداف بازاريابي اقدام نمود. هدف اصلی برنامه های بازاریابی ايجاد تعادل و تناسب بين محصولات سازمان و بازارهای هدف آن ست.

اهداف بايد قابل تعريف ، قابل اندازه‌گيری، مورد توافق سهام دارن، واقع بینانه و دارای زمانبندی یا اصطلاحاSMART باشند!

استراتژی بازاريابی (Marketing Strategy): عبارت است از روش رسيدن به اهداف بازاريابی. استراتژی روش انتخاب شده براي دستيابی به هدفی مشخص و ابزار رسيدن به اين هدف را در چارچوب زمانی تشريح می كند. البته اين روشها شامل جزئيات كار كه بصورت روزانه پيگيری می شود، نمي‌باشد. بطور كلی استراتژی های بازاريابی به آميخته بازاريابی (محصول، قيمت، ترويج و توزيع) مربوط مي‌شوند.

تاكتيک های بازاريابی (Marketing tactics): شامل فرآیندهای تبديل استراتژی به برنامه‌های كاری است، هر برنامه كاری شامل جايگاه فعلی شركت، اهداف و فعاليتهای شركت، مسئوليتها، زمان شروع و پايان كار و هزينه‌ها مي‌شود.

به طور کلی یک برنامه بازاریابی هر آن چه برای جا انداختن محصول جدید و پشتیبانی از محصولات قدیمی­تر مورد نیاز است را به دقت تعیین و تصریح می کند. برنامه بازاریابی، زمان بندی فروش و فعالیت های ترویجی و تشویقی، سیاست های قیمت گذاری و فرآیندهای توزیع محصول را در بازارهای هدف نشان می دهد. چگونگی کنترل و ارزیابی عملکرد نتایج برنامه نیز قسمتی از برنامه بازاریابی است.

برنامه

آمیخته بازاریابی یا 4Ps یا بعضا 8Ps مجموعه ای از ابزارهای بازاریابی است که سازمان برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود از آن ها استفاده می کند.

یک برنامه بازارایابی، بر اساس بازار هدف و عناصر آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) ، شامل ارکان: محصول یا خدمت  یا Product، قیمت گذاری یا Price، مکان یا توزیعPlace ، و فعالیت های پیشبردی (Promotion) و یا اصطلاحا 4P تدوین می شود، منظور از آمیخته بازاریابی یا ترکیب این است که بین این اجزا می‌بایست یک نگرش سیستمی و هماهنگ برقرار شود تا بتواند بر مشتری تاثیر گذارد. طراحی و توسعه آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) که به آن «چهار پی 4P» یا «هشت پی 8P» گفته می شود و از وظایف اصلی مدیر بازاریابی می باشد.

فرم استاندارد یک برنامه یا طرح بازاریابی از موارد زیر تشکیل می شود:

  • خلاصه اجرایی یا Executive Summary
  • فهرست عناوین
  • خلاصه ای از وضعیت معمول شرکت:  این بخش شامل تمام داده های مربوطه، متشکل از تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف شرکت، فرصت ها و تهدیدها است.
  • ارزیابی متمرکز بر فرصت های بازار: این بخش، شامل یک بررسی از بخش های مختلف بازار هدف، مشتریان و ارزیابی نیازهای آنان، و چالش های رقابتی ای که شرکت ها و محصولات شان با ان ها مواجه می شوند، است.
  • اهداف مالی و بازاریابی: معمولاً اهداف مالی به عنوان اصلاح (یا ارتقای) در آمدهای اضافی عنوان می شوند و از آن انتظار می رود که در پایان هر دوره برنامه ریزی به دریافت سود منجر شوند. از مهم ترین اهداف بازاریابی یا Marketing Goals می توان به عنوان فروش یا توسعه سهم بازار (Market Share) یاد کرد.
  • خلاصه ای از استراتژی بازاریابی شرکت: این خلاصه، بازار هدف و چگونگی جایگاه یابی، خط تولید محصول، توزیع و قیمت گذاری را نشان می دهد. همچنین این استراتژی، تمام اقدامات ویژه ای را که منجر به کسب اهداف ذکر شده می شوند، در نظر خواهد گرفت. این گونه اقدامات، ممکن است متشکل از تجدید سازمان در قسمت نیروی فروش استفاده مشتری از تخفیف، برنامه جامع تبلیغاتی ملی، برنامه های مربوط به بازاریابی از طریق پست مستقیم و غیره باشد.
  • بوجه بازاریابی ماه به ماه
  • پیش بینی فروش ماه به ماه و درآمدها

برنامه برای نظارت و ارزیابی پیشترفت برنامه های عملیاتی و پایان دوره برنامه ریزی

بازاریابی اینترنتی (آنلاین) چیست؟

دنیای امروز ما بیش از پیش، از دنیای حقیقی به سمت دنیای آنلاین و مجازی سوق پیدا کرده است، تا جایی که برای پایه ای ترین نیازهای خود که خورد و خوارک محسوب می شود نیز دست به دامان این فضا می شویم و از این رو مفهوم بازاریابی اینترنتی یا آنلاین روز به روز شکل جدی تری بخود می گیرد.

internet-marketing

همه چیز از معرفی اولین آیفون شروع شد!
بعد از آن هم ده ها و صدها مدل تلفن هوشمند را دیدیم که با اپ ها و ویجت های آنلاینش ما را به شدت محتاج اینترنت کرد!
فیس بوک آمد و ارتباطاتمان را هم به دنیای مجازی برد!
گوگل کاری کرد که هر چه را بخواهیم بتوانیم از اینترنت پیدا کنیم!
و ضربه نهایی را هم که شرکت های خدمات اینترنت و خطوط موبایل زدند که دسترسی ما را به اینترنت پرسرعت بیشتر از قبل کردند و ما رفتیم تا در دنیای مجازی باشیم!

به قول شخصیت مارک زاکربرگ در فیلم The Social Network:

ما انسان ها در غار زندگی می کردیم و بعد به روستاها رفتیم؛ شهر ها را ساختیم و به شهر ها مهاجرت کردیم و الان می رویم تا در اینترنت زندگی کنیم!

و واقعا هم همین شد!

بالاخره هر صاحب کسب و کاری کافیست تا بشنود که در یک جایی جمعیت زیاد است و برود و خودش را جلوی آن ها به نمایش بگذارد!

تبلیغات بصری (Display Advertising)

با این روش کم و بیش آشنا هستیم.
در تبلیغات بصری، بنر یا عکسی با محتوای تبلیغاتی شرکت شما، در وبلاگ یا وب سایت پربازدید (و ترجیحا مرتبط) دیگری، به نمایش گذاشته میشود.

این روش، می تواند به طرز مطلوبی سطح آگاهی مخاطب را نسبت به شما، بالا ببرد.
بسته به اهدافتان می توانید به طور کلی برند خود را معرفی کنید .

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

با توجه به نامش، در این روش مخاطبان را با ایمیل های تبلیغاتی، مورد هدف قرار می دهید.
بازاریابی درون گرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درون گرا بسیار کلی تر از مدل آنلاین آن است.
اما در بازاریابی آنلاین، این روش این گونه عمل می کند که برای مثال شما با رایگان در اختیار گذاشتن اطلاعات و مقالات علمی مرتبط با محصولات و یا خدمات برند خودتان، مخاطبان خود را جذب می کنید.

مهم ترین روش پیاده سازی آن، بازاریابی محتوایی می باشد.

بازاریابی موتورهای جست و جو (SEM)

در این بخش، مخاطب در حالی که دنبال راه حل مشکل خود در اینترنت میگردد، نام برند شما را به عنوان اولین نتایج جست و جو میبیند.

روش کار آن هم این طور است که بودجه ای را در نظر میگیرید و به گوگل می دهید، تعدادی عبارت انتخاب می کنید و گوگل شما را در جست و جوی آن نتایج در رتبه های نخست نشان می دهد، پس از آن به ازای هر کلیک، مبلغی را از شما کم می کند.

مبلغی که به ازای هر کلیک می پردازید بنا به درجه سختی، میزان جست و جو و… متغیر است.
نکته جالب این که می توانید تعیین کنید که در چه ساعت و روزی، از چه موقعیتی (مثلا ایران، فرانسه، ونیز و… را می خواهید) کاربران بتوانند وب سایت شما را در نتایج ببینند.

بهینه سازی موتورهای جست و جو (SEO)

با سئو، شما کلمه و عبارت مرتبط با کسب و کارتان را در نتایج جست و جوی موتورهای جست و جو مانند گوگل تا رتبه های اول بالا می آورید.
تفاوت این روش با قبلی این است که در SEO شما خودتان بالا می آیید و گوگل شما را یک شبه بالا نمی آورد!

به ازای کلیک ها دیگر لازم نیست پولی پرداخت کنید، منتها رساندن وب سایت شما در کلمات کلیدی رقابتی مستلزم 2 تا 6 ماه زمان است و این روش نیازمند نیروهای متخصص در این حوزه می باشد تا هم بتوانید به موقع نتیجه بگیرید و هم بتوانید بر روی ماندگاری نتایج خود حساب کنید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

همانطور که از نام این بخش برمی آید، این روش با استفاده از شبکه های اجتماعی بزرگ به عنوان رسانه تبلیغاتی، نام برند شما را در خاطر مخاطبان هک میکند.

بازاریابی زنجیره ای

در این روش، شما به خرده فروشان اینترنتی، تبلیغاتچی های آنلاین و یا طراحان وبلاگ، بودجه ای را اختصاص می دهید تا برای برند شما، مطلب بنویسند.

دلیل اهمیت بازاریابی اینترنتی

اینترنت توانایی ارتباط با میلیون ها انسان در جای جای دنیا را دارد. و می تواند برای شما بازارهای هدفی تازه و جهانی تعریف کند. این روش نسبت به دیگر روش ها، کم هزینه تر و پربازده تر می باشد.

نتیجه بخش بودن بودجه ای که به این روش اختصاص می دهید به راحتی با ابزارهای تحلیلی دقیق قابل ارزیابی و تشخیص است.

اما به یاد داشته باشید که در این روش حتما از نیروهای متخصص کمک بگیرید.

اگر نیاز به پشتیبانی دارید همین حالا با ما تماس بگیرید . تیم پشتیبانی رهجو نت بصورت 24 ساعته در خدمت شماست...