نمایندگی دامنه ملی

domains

دامنه چیست؟

نام دامنه یا دومین (Domain) نامی است که وب سایت شما در اینترنت با آن شناخته می شود فرض کنید آدرس سایتی www.rahjo.net باشد در این صورت قسمت بعد از www یعنی rahjo.net اصطلاحا Domain یا دامنه نامیده می شود.اين نام از تركيب ۳ الي ۶۴ حرف ، عدد يا خط تيره (بدون فاصله) تشكيل مي گردد. هر هاست جهت نمایش اطلاعات خود در فضای وب نیاز به یک آدرس اینترنتی دارد که با نام دامنه نام گذاری می شود.

دامنه ها از سه قسمت تشکیل شده اند :

قسمت اول : www که ماهیت آدرس دامنه را در فضای اینترنت مشخص می کند.

قسمت دوم : نام دامنه است مانند : rahjo

قسمت سوم : پسوند موضوعی دامنه است مانند .com,.net,.org برای دامنه های بین المللی و یا .ir که برای دامنه های ملی می باشند.

برای مثال در  rahjo.net کاربران می توانند بسته به نیاز خود نوع پسوند موضوعی دامنه خود را انتخاب و ثبت نمایند.

دامنه ملی چیست ؟

به دامنه هایی که متعلق به کشور جمهوری اسلامی ایران می باشند و دارای دوسطح ، ومرتبه دوم هستند دامنه ملی میگویند .

به طور مثال: www.rahjo.ir یک دامنه ملی میباشد. چون دارای پسوند ir. هست .

مزیت فوق العاده این سیستم در مقایسه با دیگر سیستمها این است که شما قابلیت ایجاد نماینده فروش اختصاصی را نیز دارید و میتوانید خودتان مستقلا نمایندگی فروش ثبت دامنه بدهید .

روند ثبت دامنه ir. در رهجونت به این صورت است که پس از اینکه مبلغ پرداخت و دامنه به ثبت رسید، باید منتظر تایید دامنه ماند که این زمان ممکن است بین 2 ساعت تا چند روز به طول بیانجامد.

در حال حاضر نیز دامنه اینترنتی کشور ایران یکی از بهترین دامنه های اینترنتی دنیاست و کشورمان در هنگام انتخاب دامنه در موقعیت بهتری نسبت به ۲ کشور ایرلند و عراق قرار گرفت.

در حالی که نام ۲ کشور عراق Iraq و ایرلند Ireland هر ۲ با حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ایران اختصاص یافته است و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie نام گذاری شد.

پسوندهای ملی:

ir. قابل ثبت برای تمامی ایرانیان !

.id.ir : این دامنه نیز برای افراد حقیقی تابع کشور ایران قابل ثبت است و نیاز به تصویر شناسنامه فرد دارد.

نکته: تعدادی از پسوند دامنه ها، فقط برای ارگان های خاصی قابل ثبت می باشد و به طبع آن می بایست پنل رسمی آن ارگان به ثبت رسیده باشد.

.co.ir : این نام دامنه فقط برای شرکت ها قابل ثبت است و برای ثبت آن باید شرکت ثبت شده و کپی روزنامه رسمی برای آیرنیک فرستاده شود.

.net.ir : این نام دامنه فقط برای شرکت های خدمات دهنده شبکه و اینترنت قابل ثبت است و مجوز ISP لازم دارد.

.org.ir : این نام دامنه فقط برای شرکت های غیرانتفاعی و سازمان های بین المللی قابل ثبت است و مدارک لازم را باید برای ثبت ارایه کرد.

.gov.ir : این نام دامنه فقط برای موسسات و سازمان های دولتی قابل ثبت است و برای ثبت باید درخواست رسمی در سربرگ با مهر و امضا ارایه شود.

.ac.ir : این نام دامنه مخصوص موسسات آموزشی دارای مجوز و دانشگاه ها می باشد و برای ثبت باید کپی مجوز ارسال گردد.

.sch.ir : این نام دامنه برای مدارس و موسسات آموزشی قابل ثبت است و برای ثبت باید مجوز آموزش و پرورش ارایه گردد.اگر نیاز به پشتیبانی دارید همین حالا با ما تماس بگیرید . تیم پشتیبانی رهجو نت بصورت 24 ساعته در خدمت شماست...